امروز :یکشنبه 15 تیر سال 1399
املاک در ترکیه
تور ها
هتل ها
جاذبه های گردشگری
بلیط هواپیما

امامزاده سید محمد


امامزاده سید محمد در فاصله ۵ کیلومتری شهر اصفهان و جنب دانشگاه صنعتی اصفهان این شهر و در فاصله ۳ کیلومتری شهرستان خمینیشهر واقع شده است. این امامزاده در دامنه کوهی معروف به سید محمد قرار گرفته و کرامات بسیار دارد.

بنابر مشهور نسب این امامزاده با دو واسطه به حضرت امام حسین میرسد.[۱] ساخت بنای جدید امامزاده از سال ۱۳۷۲ آغاز گردید و همچنان در مراحل تکمیلی ساخت و ساز است.

نوع معماری گلدستهها از روی بام به بالا ابتدا بصورت ۴ ضلعی و سپس ۸ ضلعی و سرانجام بصورت دایره است. درضلع شرقی حرم ایوان معروف به گزیها وجود دارد که بنایی است ارزشمند و تاریخی، طبق نظر کارشناسان قدمت این ایوان به حدود ۷۰۰ سال قبل ومربوط به دوره ایلخانیان است و در میراث فرهنگی به شماره ۸۶۹ به ثبت رسیده است. در داخل بقعه، ضریحی فلزی از جنس نقره در ابعاد ۴×۳ در سال ۱۳۷۱ توسط هییت امنا وقت بر روی سنگ مزار امامزاده و به جای ضریح چوبین قبلی قرار گرفته است. سقف داخلی بقعه مقرنس گچی و آیینه کاری میباشد که شامل ۲۰ پایه بوده که در نوع خود بی نظیر است

وقفنامه موجود حاکی برآن است که واقف موقوفاتی را در محرم الحرام سنه ۹۹۹ (ه. ق) وقف نموده که عایدات آن صرف امامزاده شود، این موقوفات شامل:

  1. ۱۲ جریب ملک محله خوشاب
  2. ۶ جریب از جزستان و کویر،
  3. چهار مزرعه مشهور در دهنه فرنگ آباد

میباشد .در قدیم و با توجه به قرار گرفتن بقعه

امامزاده در دامنه کوه اشیا امامزاده

هر از چند گاهی مورد سرقت اشرار و راهزنان قرار گرفته و شجره نامه نیز به تاراج رفته است اما بنا به دلایل موجود، تولد این امامزاده در قرن سوم هجری میباشد.

ارسال ایمیل برای رزرو :

شماره تماس »88976231
موبایل :09125972731
.   ورود به تلگرام
ایمیل :  visair2016@gmail.com